• אורלי עובדיה

עשי זאת בעצמך...מהמיטה

עודכן ב: 19 יונ 2018

שמירת היריון היא מנוחה כפויה שצריך הרבה כוחות כדי לעבור אותה בשפיות ורוח טובה.

מי שחוותה שמירת היריון יודעת שצפייה בטלוויזיה יכולה להיות נחמדה ליום-יומיים הראשונים, אבל בהתמודדות עם תקופה ארוכה בהרבה, זה לא הפיתרון.

קבלי כמה טיפים איך לשמור על שפיות ורוח טובה בזמן שאת שוכבת.


הסיפור האישי שלי - איך מתמודדים עם עוד שמירת היריון ארוכה?


הריון שלישי, 3 ילדים בבית (בן ותאומות) נכנסתי לשמירת הריון בשבוע 20 בדיוק. לא רק שהחיים לרגע נעצרו והתמלאתי פחד ובכי, אלא גם חוויתי שידור חוזר מההריון הקודם עם התאומות שלי.

כעסתי! איך זה קורה לי שוב? למה? איך אשרוד פעם שנייה שמירת הריון, רק שהפעם יש 3 ילדים בני 6 ו-4 בבית?

ברגע שגילו שהצוואר שלי מחוק בכ-98%, פתיחה של 2 וכרומים, למזלי פגשתי רופא מדהים ש"העז" לבצע תפר צווארי ובנחישות שלו ואמונה שלו, הציל את העובר שלי!

לאחר 3 ימים של אישפוז, נשלחתי הביתה עם הנחיות ברורות"לנוח" כמה שיותר עד הלידה ובעיקר לקוות שאחזיק את ההריון.

רגע, רגע, אנחנו רק בשבוע 20, הלידה אמורה להיות שבוע 40, לא? מה אעשה 20 שבועות במיטה?

שבוע עבר, עברתי את השוק, השלמתי עם העובדה, סיפרתי לילדים שאמא צריכה להיות במיטה ולשמור על התינוק ומכאן, החלטתי "להתאפס על עצמי". לאמא מותר לבכות, מותר לפחד, אבל אם זה שוב המצב, אני שוב אלחם ואוכיח שגם הפעם אצליח גם להביא ילד לעולם וגם להישאר שפויה.


במשך 4 חודשים בדיוק (26.2 עד 26.6), הייתי במנוחה קפדנית במיטה. היום, אני מרגישה צורך לחלוק איתכן את החוויה שלי ומה למדתי מהשמירה כדי שתוכלו לעבור גם אתן את התקופה הכל כך קשה הזו ולצאת ממנה מחוזקות.


קודם כל, חשוב לי להגדיש כמה נקודות מתוך התחלה שיעזרו לך להתמודד עם המצב


1. תסמכי רק על האינטואיציה שלך

את מכירה את הגוף שלך, את יודעת מה את מרגישה. תמיד תתייעצי עם רופא, אבל תדעי לדרוש בדיקות או להיפך לסרב לבדיקות פולשניות. מתחילת ההריון השלישי, הרגשתי שמשהו לא תקין ושהעובר לוחץ לי. הרופא לא ממש התייחס לדבריי וטען כי אני בלחץ עקב ההריון של התאומות וסיבוכיו. התעקשתי לעבור בדיקות כמה פעמים והתעקשתי לבצע תפר צווארי מונע, אבל נענתי בשלילה, שוב כי חשב שאני בלחץ... בוקר אחד, שבוע 20 בדיוק, אמרתי לבעלי, זהו, אני לא מתביישת, נוסעים שוב להיבדק, רק שהפעם, זה היה כבר מאוחר...ללא מילים והסברים, שלחו אותי לחדש לידה ומקופת החולים עד היום לא שמעתי. למזלי, רופא מלאך הציע לבצע תפר צווארי חירום וכך, הציל את העובר שלי ומכאן, כבר היסטוריה.


2. תעשי דימיון מודרך

נעזרתי על ידי אישה מדהימה בטיפול בחרדות על ידי דימיון מודרך. בזכותה, הצלחתי בזמן חרדה לנשום ולדמיין את עצמי עוברת עוד שבוע של הריון. שבת אצלי היה יום שעוברים שבוע, אז כל שבת דימייתי אימוג' של סמיילי!


3. קבלי עזרה ותבקשי עזרה

בזמן שאת דואגת לגדל את העובר שלך, בעלך צריך להתמודד עם סדר הבית וטיפול בילדים.

עזרה, זו לא בושה! להיפך, זו הוכחה שאת עדיין שולטת במצב ורוצה לדאוג שהכל ימשיך לפעול.

כל אחד זקוק לעזרה בחיים, בתקופות שונות בחייו. ובכנות, העזרה שתקבלי תהקל על הנטל ועל הלחץ שהקרובים שלך חווים במקביל. לדוגמא, חברות מלאכיות דאגו לארוחת שישי. חברים אחרים עזרו באיסוף הילדים מהגן ובאופן כללי, חברות טובות שלי באו לבקר, לעודד, לתמוך ולתת חיבוק חם.

הרגשתי מאוד נבוכה בהתחלה ובו זמנית אסירת תודה. אלה היו מעשים מדהימים של חסד מצדן, אשר היקלו על בעלי במשימות של חיי היומיום.

במקרה שלי, בעלי והוריו תמכו ועזרו בכל הבחינות. ההורים שלי מתגוררים בחו"ל ותמכו במילים חמות באופן יומיומי בשלט רחוק. הדאגה הגדולה ביותר שלי, בנוסף לשמירת ההיריון, הייתה שבעלי עומד לקרוס! אז טיפ קטן ממני: כאשר המחשבה על קבלת עזרה מחברים וחברות גורמת לך להרגיש לא נוח, תחשבי שקבלת העזרה תסייע לך ולקרובים שלך וכך התקופה הכל כך קשה הזו תעבור טיפה יותר בקלות.


4. אם יש לך עוד ילדים בבית...

אני יכולה לומר היום בדיעבד, שאם יש דבר שאני מתגעגעת אליו לגבי שמירת ההיריון זה - זמן האיכות עם הילדים. לא ציפיתי שתגובתם תהיה כה מרגשת. הסברנו לילדים שאמא צריכה לשכב כדי לשמור על התינוק, ומרגע זה, הילדים הפכו להיות שותפים.

בבקרים הם היו באים למיטתי, מתמקמים, משחקים, מקשקשים, אוכלים איתי ארוחת הבוקר.

בחזרה מהגן, היינו עושים פאזלים, קוראים סיפורים, צופים בהצגה, מתלבשים ועושים צמות בשיער. רוב שעות אחר הצהריים היינו מנמנמים יחד.

אחד היתרונות של שמירת היריון בשכיבה מלאה בבית היה זמן האיכות שהיה לי איתם. זמן שאני רוצה למצוא עבורם היום, אבל, לצערי, שגרת היום שואבת מאיתנו את הכוחות.


קבלי באהבה ממני כמה טיפים איך לשמור על שפיות ורוח טובה בזמן שאת שוכבת.

קודם כל תכתבי את כל הדברים על מחברת שהיית תמיד רוצה לעשות, ואף פעם לא מצאת את הזמן או פשוט דחית את זה ליום אחד... עכשיו, זה הזמן כי יש לך זמן :-)

יצאה לי רשימה די ארוכה. אז התחלתי לעשת סדר ולבנות לו"ז, ממש כמו בעבודה. המטרה הראשונה שלי הייתה להגיע לשבוע 28 ומשם לעבור שבוע שבוע.“חשוב לבנות לו"ז ולהתנהל עם סדר יום ברור ומובנה. זה יעניק לך תחושה שהיום לא התבזבז ועשית משהו מועיל!”

אז מה עשיתי כל הימים האלו? אני יכולה להבטיח לך שתגלי על עצמך הרבה תכונות שלא ידעת שיש לך עד שנאלצת לשכב :-)


  • למדתי לסרוג

שוטטי ביוטיוב ושם תגלי עולם שלם של קורסים למתחילות. זה די פשוט ויש לנו מספיק זמן ללמוד ולהתנסות. תחושת הסיפוק שמקבלים בסוף ממש כיפית!

  • למדתי באתר מקוון קורס לניהול פרויקטים.

וכך חזרתי לעבודה עם ידע נוסף שרכשתי.


  • ראיתי אין סוף סדרות

וכך סימנתי ווי על הסדרות שאף פעם לא הצלחתי לסיים.


  • סידרתי את כל התמונות במחשב ויצאו לי ספרי ילדים מדהימים! מאז הלידה, אני מנסה ליצור אלבום חדש ואני לא מצליחה להשלים את המשימה!


  • שופינג או ליין!

בנות, גם ככה קשה לנו, לא? אז מותר לנו להיתפנק.


  • טיפול פנים

הבטחתי לעצמי שאם אגע לשבוע 30, אפנק את עצמי! אז אם כבר לשכב, אז לשכב בשביל סיבה טובה: טיפול פנים מפנק עד הבית!


  • קראתי הרבה ספרים


  • המשכתי לעבוד מהבית, אבל רק בבקרים. המחשב הנייד היה באופן קבוע על מיטתי, וכך, הרגשתי שאני לא חסרת תועלת. זכיתי לארח את המחליפה שלי בביתי ממיטתי...לא נעים למפגש ראשון :-)לסיום, אני אסירת תודה לבעלי, הוריינו והאנשים המהממים שתמכו וחיזקו אותנו לאורך כל הדרך. ערך המשפחה וכל הדברים החשובים באמת נעשו כל כך ברורים.

"התמקדי רק על דברים חיוביים וחיוניים.
והכי חשוב, תזכרי שלתקופה הזו יש סוף, והסוף הוא המתנה הכי גדולה!"

אם הנך כעת בשמירת היריון או אם את כבר אחרי לידה, אני רוצה להזמין אותך לקחת חלק במיזם שאני מקדמת ולתרום מהניסיון ומהחוויה שלך למען האחרות. הוא כולל, בין היתר, את הזכויות והמידע הביורוקרטי הנחוץ לתקופת השמירה. המידע המרוכז הזה היה חסר לי בתקופת השמירה ולכן אני שמחה להציגו לאחרות. בואו יחד נחולל שינוי, נחזק ונתחזק, נעזר, נעודד, וגם נקטר ונבכה. העיקר שנהיה יחד במסע הזה!

55 צפיות0 תגובות

הישארי מעודכנת